Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
lt
En

Naujienos

LVAT: darbuotojų biometriniai duomenys buvo naudojami neteisėtai

LVAT: darbuotojų biometriniai duomenys buvo naudojami neteisėtai
2020-04-06

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (toliau – LVAT), išnagrinėjęs Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos apeliacinį skundą dėl bendrovėse UAB „Birštono šaltinis“, AB “Eglės sanatorija” ir UAB “Namita” naudotų darbuotojų biometrinių duomenų, konstatavo, kad toks pirštų antspaudų naudojimas neturi teisinio pagrindo ir yra nepagrįsta bei neproporcinga priemonė.

Bylą nagrinėjusios teisėjų kolegijos nuomone, vėliau, jau po Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos atlikto tyrimo, gauti darbuotojų sutikimai nepaneigia tos aplinkybės, kad tyrimo metu pareiškėjai neturėjo darbuotojų sutikimų tvarkyti jų biometrinius duomenis.

,,Teisėjų kolegijos neįtikino ir minėtų bendrovių paaiškinimai, kad tik biometrinių duomenų tvarkymo priemonėmis jos gali pasiekti siekiamų tikslų - darbo laiko apskaitos ir darbo drausmės kontrolės. Biometrinių duomenų tvarkymo priemonės galėtų būti taikomos siekiant tam tikrų labai reikšmingų tikslų ir tik išskirtinėmis aplinkybėmis, kurios nagrinėjamu atveju nebuvo nustatytos”, - pabrėžė Teismas.

LVAT nesutiko su pirmosios instancijos teismo išvada, kad darbuotojai apie jų biometrinių duomenų tvarkymą buvo tinkamai informuoti žodžiu bei su tokiu tvarkymu sutiko tiek žodžiu, tiek konkliudentiniais veiksmais. Pasak Teismo, Inspekcijos tyrimo metu buvo pagrįstai nustatyta, kad pareiškėjų darbuotojų biometriniai duomenys buvo renkami be jų sutikimo. ,,Tai, kad darbuotojams nebuvo suteikiama informacija apie jų biometrinių duomenų tvarkymą bei nebuvo gaunami jų sutikimai patvirtina ir tai, kad tyrimo metu pareiškėjai neturėjo jokio dokumento, reglamentuojančio asmens duomenų tvarkymą, taip pat dokumento, patvirtinančio darbuotojų informavimą žodžiu”, - pažymima LVAT nutartyje.

,,Darbdavys visada turi ieškoti mažiausiai privatumą pažeidžiančių priemonių ir, jeigu įmanoma, pasirinkti su biometrinių duomenų tvarkymu nesusijusias priemones“, - tenkindamas Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos skundą ir naikindamas pirmosios instancijos teismo sprendimą dar kartą pažymėjo LVAT.

Tuo pačiu teisėjų kolegija atkreipė dėmesį į tai, kad nuo 2018 m. gegužės 25 dienos biometrinių duomenų tvarkymą reguliuojantis naujasis Europos Sąjungos Reglamentas draudžia tvarkyti asmens duomenis, atskleidžiančius biometrinius duomenis, prisikiriamus specialiųjų kategorijų asmens duomenimis (naujojo Reglamento nuostatos nagrinėjamoje byloje netaikytinos, nes bylai buvo aktuali senoji ES Direktyva).

Administracinės bylos Nr. A-3345-822/2020.

Tel. (8 5) 279 1005
El. paštas: info@lvat.lt 

Darbo laikas
I-IV 8.00 – 17.00
V 8.00 – 15.45
Pietų pertrauka 12.00 – 12.45

Skundų ir prašymų priėmimo raštinėje laikas:

Pirmadienis 7.30 - 17.00
Antradienis 7.30 - 17.00
Trečiadienis 7.30 - 17.00
Ketvirtadienis 7.30 - 17.00
Penktadienis 8.00 - 15.45
Švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmė sutrumpinama viena valanda.

Naujienų prenumerata